Persoonlijk begeleider maatschappelijke zorg

Wij gaan verhuizen! Per aug 2023 verhuizen alle TOP zorg- en welzijnsopleidingen naar het voormalig Slotervaartziekenhuis
Richting: Welzijn
Niveau: 4
Leerweg: BOL 
BOL
Duur: 3 jaar
Startdatum: september 2023

Wat doe je als persoonlijk begeleider maatschappelijke zorg?

Als persoonlijk begeleider maatschappelijke zorg ondersteun je mensen van alle leeftijden met meervoudige problemen. Dat kunnen psychiatrische problemen zijn, maar ook gedragsproblemen of fysieke of verstandelijke beperkingen. Soms wonen deze mensen (korte of langere tijd) in een instelling, bijvoorbeeld in een psychiatrische kliniek, opvang of verzorgingshuis. Maar steeds vaker werk je bij de mensen thuis. Je kijkt naar hun situatie en luistert goed naar hun verhaal. En vervolgens zoek je uit welke hulp ze precies nodig hebben. Bijvoorbeeld bij het wonen, werken of het doorbrengen van vrije tijd. Het doel blijft altijd dat ze zo zelfstandig mogelijk hun leven leiden. Natuurlijk heb je regelmatig overleg met collega’s, mantelzorgers en andere hulpverleners. En je begeleidt nieuwe collega’s, stagiaires en vrijwilligers.

Iets voor jou?

Voor deze opleiding heb je de volgende eigenschappen nodig:

  • Je gaat goed met mensen om, helpt ze graag en kunt goed luisteren
  • Je hebt verantwoordelijkheidsgevoel en gaat veilig om met vertrouwelijke informatie
  • Je kunt goed plannen en organiseren en werkt nauwkeurig
  • Je bent stressbestendig en bent flexibel, ook in werktijden

Wist je dat?

Deze opleiding sinds dit jaar is samengevoegd? Eerst was er een specialisatie voor ouderenzorg. Deze is nu hierin opgenomen omdat steeds vaker veelzijdigheid gevraagd wordt.


Wat leer je?

Het eerste jaar is een gemeenschappelijk basisjaar Maatschappelijke Zorg. We besteden veel aandacht aan samenwerken, overleggen, plannen, organiseren en communiceren.

In het tweede en derde jaar leer je dan in theorie en in de praktijk hoe je zorg en begeleiding biedt. Je verdiept je in de lichamelijke, psychische en sociale problemen van de doelgroep. En je komt te weten hoe je je inleeft in hun situatie. Zo kun je de doelgroep nog beter helpen. Ook leer je om op tijd je grenzen aan te geven. Na de opleiding kun je dit werk zelfstandig doen.  

Keuzedelen

Om deze Mbo-opleiding nog beter aan te laten sluiten op het Hbo en/of jouw toekomstige baan, kies je tijdens je opleiding één of meerdere keuzedelen. Je kunt kiezen uit keuzedelen die iets extra’s toevoegen (verbreden) of keuzedelen waarmee je dieper ingaat op stof die je al geleerd hebt (verdiepen).

Je kunt kiezen uit:

K0231 Doorstroom naar HBO mens en maatschappij 

 K0152 Expressief talent 

 K1146 Personen met verward gedrag 

K0024 Diversiteit 

K0165 Ondernemerschap MBO 

K0186 Wijkgericht werken 

K0219 Gezonde leefstijl 

Lees meer

Na je opleiding

Na je opleiding kun je kiezen voor een baan, een vervolgstudie of een eigen bedrijf. Ook dan kun je bij ons terecht, om je te specialiseren of bij te scholen.


Beroepen

Je kunt aan de slag als groepsleider, persoonlijk begeleider of als woon- activiteitenbegeleider bijvoorbeeld bij:

  • de daklozen- of verslavingszorg
  • een (crisis)opvangcentrum
  • een asielzoekerscentrum
  • de dagbesteding/een dagcentrum
  • de ouderenzorg of een verzorgingshuis
  • mensen thuis
  • een woonvoorziening

Doorstuderen?

Na deze opleiding kun je prima doorstromen naar één van de volgende opleidingen:

  • Hbo Culturele en Maatschappelijke Vorming
  • Hbo Pedagogiek
  • Hbo Sociaal Pedagogische Hulpverlening
  • Hbo Sociaal Juridische Dienstverlening
Lees meer

Proef de sfeer, ontdek je campus.
Ontdek de campus
Mannen hebben het vaker koud dan vrouwen
#altijdblijvenleren
Het goede
antwoord is niet waar

Behalve dat het heel romatisch is om te zeggen dat je het koud hebt, is het ook wetenschappelijk bewezen dat vrouwen het eerder koud hebben dan mannen. Bij vrouwen vloeit er minder bloed naar de uiteinden van het lichaam dan bij mannen.